O ośrodku

Ośrodek w Krakowie

Lama Ole po raz pierwszy odwiedził Kraków w 1976 roku, przyjeżdżając na zaproszenie Władysława Czapnika. Aby podkreślić związek Lamy Ole z tym miejscem, XVI Karmapa nadał krakowskiemu ośrodkowi imię Karma Lody Gjamtso (imię dharmy Lamy Ole, które oznacza „Ocean Mądrości”).

Po pierwszej wizycie Lamy Ole w Krakowie (1976) powstała grupa medytacyjna, która szybko rosła, na przestrzeni lat zmieniając miejsca spotkań na coraz większe. W końcu w 1991 roku dzięki szczodrości ówczesnego przewodniczącego ośrodka Karola Ślęczka zakupiliśmy domek na ul. Stattlera 5, gdzie Buddyjski Ośrodek Medytacyjny funkcjonuje do dziś. Spotykamy się codziennie na wspólnej medytacji XVI Karmapy, organizujemy kursy medytacyjne, wykłady i festiwale.

Oprócz codziennych aktywności, które są możliwe dzięki wolontariackiej pracy członków ośrodka, prowadzimy również projekt rozbudowy i dostosowania budynku do potrzeb rosnącej sangi.

Sanga Krakow z Lamą Ole Kuchary 2010

Sanga Krakow z Lamą Ole Kuchary 2010

 

Medytacje w ośrodku

Codzienne wspólne medytacje odbywają się o 19:00.

Medytacja VIII Karmapy – dla osób, które ukończyły praktyki podstawowe – wtorki o 20:00.

Spotkania dla nowych osób odbywają się w środy o 18:00. Jeżeli jednak komuś akurat nie pasują środy, to zapraszamy w każdy inny dzień o 19:00.

Inne ośrodki

Ośrodek w Krakowie jest jednym z ok. 600 na świecie i ok. 60 w Polsce ośrodków medytacyjnych Diamentowej Drogi założonych przez Lamę Olego Nydahla.

Pełna lista ośrodków w Polsce znajduje się tu: http://buddyzm.pl/osrodki

Pełna lista ośrodków na świecie znajduje się tu: http://www.diamondway-buddhism.org/diamondway-buddhist-centers/