XI FESTIWAL BUDDYJSKI „PRZESTRZEŃ UMYSŁU” W KRAKOWIE

XI FESTIWAL BUDDYJSKI „PRZESTRZEŃ UMYSŁU” W KRAKOWIE

8-14 Października 2018

8.10 / Poniedziałek, godz. 19:00

Klub Podróżników Śródziemie, ul. Rajska 12 I piętro (wejście od ul. Szujskiego)

Prezentacja multimedialna: Wyprawa do Mustangu – buddyjskiego Królestwa Lo

Wydarzenie na Facebook'u

W kwietniu 2013 roku do położonego w północnym Nepalu buddyjskiego Królestwa Lo, zwanego Mustangiem wyruszyła grupa polskich wspinaczy i dokumentalistów: Eliza Kugler, Paula Rettinger-Wietoszko, Krzysztof Gutteter i Piotr Mila. 

Wyprawa pod patronatem National Geographic miała na celu m.in. zbadanie i udokumentowanie bezcennych, lecz zapomnianych zabytków jedynego tak dobrze zachowanego obszaru dawnego Tybetu. Należą do nich setki wykutych w górskich zboczach grot, z których część zdobią unikalne polichromie. Groty były używane jako domy, pustelnie, miejsca pochówku i odosobnień medytacyjnych zarówno przez buddystów, jak i praktykujących przedbuddyjską religię bon. Uczestnicy wyprawy dotarli do tych niedostępnych miejsc i zgromadzili interesujący materiał, który zaprezentują w czasie spotkania.  

Eliza Kugler

Alpinistka, trenerka wspinaczki sportowej II stopnia, wicemistrzyni Polski we wspinaczce sportowej i wielokrotna finalistka Pucharu Polski oraz Mistrzostw Polski i Europy w tej dyscyplinie.

Sędzia główna Polskiego Związku Alpinizmu. Instruktorka sportu, pomysłodawczyni sekcji sportowych i zajęć wspinaczkowych dla dzieci niepełnosprawnych. Członkini Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto oraz Alpenverein. Założycielka Szkoły Wspinaczki Nord-Extreme.

Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Paula Rettinger-Wietoszko

Fotograficzka, graficzka, konserwatorka zabytków, projektantka reklamy, trenerka biznesu. Od kilkunastu lat specjalizuje się w projektach start-up, tworzeniu strategii marki i kreatywnym doradztwie marketingowym.

Prowadzi też działalność społeczną na rzecz dzieci, obecnie jako dyrektor Fundacji Między Niebem a Ziemią. Zakopianka od urodzenia związana z górami, taterniczka. Autorka wielu projektów, wystaw fotograficznych oraz prelekcji i artykułów podróżniczych.

Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Mistrzów Treningu, uzyskała Diploma in Hospitality & Tourism Marketing w The Chartered Institute Of Marketing.

9.10 / Wtorek, godz. 19:00

klubokawiarnia Hevre – ul. Meiselsa 18

wykład / Wprowadzenie do buddyzmu Diamentowej Drogi / Marcin Wąsik

Marcin Wąsik – absolwent Wyższej Szkoły Bankowości i Ubezpieczeń w Warszawie. Z buddyzmem Diamentowej Drogi jest związany od 1998 roku. Przyczynił się do rozwoju ośrodków buddyjskich w Manchesterze oraz Bytomiu i Katowicach. Na prośbę Lamy Olego Nydahla od 2013 roku wyjaśnia podstawy buddyzmu. Prowadzi firmę zajmującą się inwestowaniem na rynku nieruchomości.

10.10 / Środa, godz. 19:00

klubokawiarnia Hevre – ul. Meiselsa 18

wykład / Buddyzm Diamentowej Drogi we współczesnym świecie / Marek Witek

11.10 / Czwartek, godz. 19:00

klubokawiarnia Hevre – ul. Meiselsa 18

wykład / Radość i współczucie w buddyzmie Diamentowej Drogi / Marek Witek

Marek Witek przyjął Schronienie w 1987 roku i na prośbę Lamy Olego Nydahla od 1997 roku podróżuje i uczy podstaw buddyzmu Diamentowej Drogi.
Ma wyższe wykształcenie pedagogiczne. Interesuje się współczesną nauką, historią, militariami i sztukami walki. Prowadzi działalność gospodarczą.
Od 1987 roku jest związany z ośrodkiem buddyjskim w Opolu, w którym do dzisiaj praktykuje i mieszka z rodziną. Swoją aktywnością przyczynił się do powstania i szybkiego rozwoju wielu ośrodków Diamentowej Drogi w południowej Polsce, Czechach, na Słowacji i Litwie.

12.10 / Piątek, godz. 19:00

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Krakowie, ul. Stattlera 5

wykład / Buddyzm – religia, psychologia, filozofia? / Karol Ślęczek

13.10 / Sobota

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Krakowie, ul. Stattlera 5

11:00 sesja medytacyjna z wyjaśnieniami dla początkujących

15:30 sesja medytacyjna

19:00 wykład / Medytacja w buddyzmie Diamentowej Drogi / Karol Ślęczek

14.10 / Niedziela

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Krakowie, ul. Stattlera 5

11:00 sesja medytacyjna z wyjaśnieniami dla początkujących

15:30 sesja medytacyjna

19:00 wykład / Rola nauczyciela w buddyzmie Diamentowej Drogi / Karol Ślęczek

Karol Ślęczek (ur. 1956 r.) – absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest uczniem Lamy Olego Nydahla. Z buddyzmem Diamentowej Drogi związany od 1978 roku. Jeden z założycieli oraz wieloletni przewodniczący ośrodka w Krakowie, były wieloletni przewodniczący Związku Buddyjskiego w Polsce oraz członek Rady Nadzorczej Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce. Od 1988 roku wykłada filozofię buddyjską na uniwersytetach w Europie, obu Amerykach i Australii. Wielokrotnie podróżował z Lamą Olem po całym świecie. Mieszka w Krakowie.