XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże

XVII KarmapaXVII Karmapa Trinlej Taje Dordże  urodził się w Tybecie w 1983 roku. Został odnaleziony i rozpoznany jako prawdziwa inkarnacja poprzedniego XVI Karmapy przez Kunzig Szamara Rinpocze, drugiego po Karmapie lamie linii Karma Kagyu. Proces identyfikacji XVII Karmapa przebiegał ściśle według duchowej tradycji utrzymywanej w linii Karma Kagyu przez ostatnie osiemset lat.
Karmpa otrzymał bezpośredni przekaz filozofii i praktyki buddyjskiej od najbardziej znanych mistrzów buddyjskich z Tybetu i Indii. W rezultacie w 2003 roku został intronizowany przez XIV Szamarpę jako Vidhyadhara (Posiadający Wiedzę). W grudniu 2004 roku Taje Dordże został uznany za Vajra Acharya, wielkiego mistrza Tantry. Karmapa często podróżuje po świecie, reprezentując Buddyzm na konferencjach i spotkaniach międzyreligijnych. Odwiedza również liczne ośrodki Diamentowej Drogi na zachodzie. Polskę odwiedził trzykrotnie, ostatni raz w 2009r.

XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże kontynuuje pracę swojego poprzednika, XVI Karmapy, rozpowszechniając nauki buddy w Azji, Europie i obu Amerykach. Reprezentuje szkołę Karma Kagyu linii Diamentowej Drogi na świecie i jest zwierzchnikiem duchowym wszystkich ośrodków założonych przez Lamę Ole Nydahla.