XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże

Karmapa XVIXVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże (1924-1981)był jednym z największych nauczycieli buddyjskich i mistrzów medytacji swoich czasów. Urodził się w 1924 roku w królestwie Derge we wschodnim Tybecie.W roku 1931 XVI Karmapa otrzymał święcenia mnisie, a następnie rozpoczął studia w tradycyjnej siedzibie Karmapów – klasztorze Tsurpu – pogłębiając znajomość i medytacyjne urzeczywistnienie sutr, tantr, Mahamudry, a także Sześciu Jog Naropy.

W roku 1959 z powodu sytuacji w Tybecie, okupowanym przez Chiny, Karmapa zdecydował się opuścić swój klasztor w Tsurpu i udał się do Indii. Tam, dzięki wsparciu gubernatora stanu Sikkim i władz Indyjskich po czterech latach udało się mu rozbudować niewielki klasztor w Rumteku, i od tego czasu Rumtek stał się oficjalną siedzibą Karmapy poza granicami Tybetu.
XVI Karmapa pragnął, żeby metody buddyzmu Diamentowej Drogi były dostępne dla wszystkich zainteresowanych, również poza obszarem Himalajów. Począwszy od roku 1974 roku, na zaproszenie swoich zachodnich uczniów Olego i Hannah Nydahlów, XVI Karmapa w towarzystwie grupy lamów Karma Kagyu kilkakrotnie odwiedził Europę, USA i Kanadę. Wizyty te zaowocowały powstaniem w tych krajach wielu świeckich ośrodków medytacyjnych, które intensywnie rozwijają się do dzisiejszego dnia. Prowadzone przez Lamę Ole Nydahla, znajdują się teraz pod duchowym zwierzchnictwem następcy XVI Karmapy – XVII Karmapy Taje Dordże.

XVI Karmapa zmarł 5 listopada 1981 roku w szpitalu w pobliżu Chicago.